top of page

Skleroterapia

Skleroterapia żylaków to zabieg, który wykonuje się strzykawką z bardzo cienką igłą, którą wprowadza się do rozszerzonych naczyń specjalny preparat obliterujący. Powoduje on obkurczenie ścian naczyń. Wywołuje proces zapalny, który przechodzi we włóknienie, czego efektem jest zrośnięcie się rozszerzonego naczynia. Obliteracja żylaków nie wymaga znieczulenia, ponieważ igła jest tak cienka, że zabieg jest praktycznie bezbolesny. Mała inwazyjność metody powoduje również, że pacjent nie musi po jej zastosowaniu, zostawać przez kilka dni w szpitalu. Skleroterapia żylaków może być przeprowadzana razem z terapią uciskową. Po wstrzyknięciu do żyły preparatu zmniejszającego przepływ krwi zakłada się na nogi specjalne pończochy uciskowe.

Pojedyncza sesja ostrzykiwania żylaków nóg trwa około 20-40 minut i w zależności od stopnia zaawansowania zmian skórnych zabieg powtarza się od 2 do 5 razy. Przed kuracją specjalista chirurgii naczyniowej musi ocenić stan nóg, dlatego wykonuje badanie dopplerowskie. USG metodą Dopplera to sposób na precyzyjne wykrycie nawet najdrobniejszych schorzeń żył oraz tętnic. 2 tygodnie przed zabiegiem zaleca się przyjmowanie rutyny, która wzmacnia naczynia krwionośne i zminimalizuje ryzyko wystąpienia nieestetycznych przebarwień po kuracji. Bezpośrednio przed obliteracją nie zaleca się golenia nóg, przyjmowania leków miejscowych oraz smarowania skóry balsamami, kremami czy oliwkami.

 

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu na nogi zakładane są specjalne rajstopy uciskowe i pacjent musi przez 30 minut do godziny spacerować. Przez 4 tygodnie nie można zażywać gorących kąpieli, opalać się oraz korzystać z sauny lub łaźni. Jeżeli nie można obyć się bez kąpania w ciepłej wodzie, należy postarać się, aby było ono krótkie i uwzględniało polewanie chłodną wodą leczonego miejsca na nogach. Przez pierwsze 5-7 dni nie należy zdejmować opatrunku uciskowego na noc, a także warto unikać bycia w pozycji siedzącej lub stojącej przez dłuższy czas.

Bezpośrednio po zabiegu nie można zdejmować uciskowej opaski. W przypadku silnego bólu czy obrzęku na nodze, należy skontaktować się z lekarzem. Po zdjęciu opatrunku można zauważyć niedużej wielkości siniaki, które powinny się samoczynnie wchłonąć, w zależności od rozmiaru żylaków, w ciągu 1 do 6 miesięcy.
Skleroterapia – przeciwwskazania

Skleroterapia żylaków to bezpieczny i mało inwazyjny zabieg, ale nie mogą z niego korzystać wszyscy. Przeciwwskazaniami do obliteracji są, np.: ciąża i karmienie piersią, świeża opalenizna, niedokrwienie nóg, uczulenie na etoksysklerol, silne stany zapalne lub zakrzepowo-zatorowe skóry.
Skleroterapia – efekty

Proces zamykania naczyń trwa od 3 do 4 tygodniu. W miejscach usuniętych żylaków mogą powstawać siniaki, które przyjmują zielony lub siny kolor. Proces ich wchłaniania może potrwać nawet 6 miesięcy. Jest to uzależnione od wielkości wcześniejszych żylaków.
Skleroterapia – powikłania

Prawidłowo wykonana obliteracja żylaków bardzo rzadko przynosi działania niepożądane. Po zabiegu mogą pojawić się na skórze siniaki, obrzęki lub zgrubienia. Czasami zdarzają się reakcje alergiczne na wstrzyknięty środek leczniczy lub plaster, otarcia od opatrunku uciskowego, przebarwienia lub zapalenia żył.


 

  • Instagram
  • Facebook
LASEROWE LOVE PNG1_edited.png
bottom of page