Laser CO2- resurfacing
i usuwanie zmian skórnych
Laser frakcyjno - ablacyjny CO2
Wskazania:
-
utrata elastyczności skóry twarzy i ciała
-
zmarszczki i zwiotczenie skóry
-
szorstka skóra, wyrównanie nierówności skóry
-
skóra pozbawiona blasku, rozszerzone pory
-
soft-lifting
-
blizny potrądzikowe
-
blizny po chirurgiczne, pooparzeniowe
-
bliznowce, keloidy
-
rozstępy czerwone i białe
-
przebarwienia posłoneczne
-
zmiany pigmentowe, piegi, ostuda, plamy starcze
-
niejednolity odcień skóry
Jak działa laser?
Technologia duńskiego lasera Medart jest najnowszym osiągnięciem techniki laserowej stosowanej w dermatologii – laser frakcyjno-ablacyjny CO2 wytwarza strumień impulsów o mikroskopijnej średnicy, który za pomocą głowicy skanującej "dziurkuje" skórę tysiącami mikroskopijnych kolumn, pozostawiając wokół uszkodzenia- zdrową nienaruszoną skórę. Pobudzone zostają procesy naprawcze, co w rezultacie daje intensywną regenerację obszaru, który został poddany terapii.
Ideą resurfacingu laserowego jest więc regularne i przewidywalne uszkodzenie powierzchni skóry, które pobudza ją do wzmożonej regeneracji i odbudowania dokonanych planowych uszkodzeń, dzięki czemu uzyskujemy nową i lepszą strukturalnie tkankę, czyli trwałą regenerację kolagenu i elastyny.
Czy zabieg jest bolesny?
Podczas zabiegu odczuwany nieprzyjemne parzące impulsy,
zastosowanie specjalnego kremu znieczulającego na co najmniej 1 godzinę przed zabiegiem, znosi całkowicie ból w trakcie zabiegu. Po zabiegu przez odczuwalne jest intensywne parzące ciepło, które u większości pacjentów całkowicie mija po około 2 godzinach.
Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?
Większość pacjentów widzi poprawę jakości skóry już po kilku dniach od zabiegu. W dużej części wynika to z pojawienia się obrzęku pozabiegowego, który powoduje, że spłycają się zmarszczki i blizny. To nie jest ostateczny efekt zabiegu, skórę uszkadza się szybko, ale na przetworzenie kolagenu potrzeba czasu około 4 tygodni. Wtedy widoczne już są trwale efekty odnowy. Odbudowa skóry będzie doskonale widoczna po 4-5 tygodniach od zakończeniu serii 3-5 zabiegów. Przebudowa kolagenu będzie jednak trwała nadal, powodując wygładzanie i ujędrnianie skóry jeszcze przez 6-12 miesięcy po zabiegu.
Zmiany w naskórku i kolagenie w skórze właściwej, wywołane zabiegami, są trwałe. Obiektywne badania wykazały, że pozytywne zmiany, wywołane zabiegami, nie cofają się po 6 miesiącach po ich zakończeniu.
Schemat terapii
W jednym zabiegu laser działa na maksymalnie 20-30 % powierzchni wybranego obszaru skóry. Pełna regeneracja skóry i ostateczne efekty zostaną osiągnięte po zrealizowaniu serii 2 – 4 zabiegów. Uważa się, że jeden zabieg laserem frakcyjnym ablacyjnym daje rezultat porównywalny do 4-5 zabiegów laserem nieablacyjnym.
Zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu odczuwalne jest nieprzyjemne ciepło, skóra jest zaczerwieniona i lekko opuchnięta. Może też pojawić się przejściowa wysypka, jak przy uczuleniach. Skóra wygląda, jak po przesadnym opalaniu, ze wszystkimi charakterystycznymi dla tego stanu dolegliwościami, które mijają po kilku godzinach, tym szybciej im konsekwentniej stosujemy wszystkie środki używane przy poparzeniu słonecznym.
Zaczerwienienie mija po 3-5 dniach, obrzęk nasila się po 2 dniach i po 3-4 znika. Najczęściej w 3 dobie po zabiegu skóra nieco brązowieje i zaczyna się złuszczać. Po tygodniu skóra wraca do normalnego wyglądu. Skóra na ciele goi się nieco dłużej ze względu na mniejszą zawartość gruczołów łojowych i mniejszy dostęp do tlenu.
Przeciwwskazania oraz działania niepożądane
-
Nie realistyczne oczekiwania pacjenta,
-
Opryszczka,
-
Choroba nowotworowa skóry,
-
Ciąża,
-
Stosowane wcześniej w tym miejscu wypełniacze i stymulatory kolagenu,
Efektem ubocznym jest dłuższy czas gojenia – między 7 dni, a 10 dni. Skutki uboczne są na ogół niewielkie i mogą obejmować zaczerwienienie, obrzękniecie, pęcherze, guzki i rzadkie przypadki nierówności skóry